题目信息
At ABC Hardware the total cost of 1 paintbrush and 2 rolls of tape is $6.25. What is the price of one roll of tape?
(1) The price of one paintbrush is three times the price of one roll of tape.
(2) The total cost of 6 rolls of tape and 3 paintbrushes is $18.75.
(1) The price of one paintbrush is three times the price of one roll of tape.
(2) The total cost of 6 rolls of tape and 3 paintbrushes is $18.75.
A:Statement 1 ALONE is sufficient to answer the question, but statement 2 alone is NOT sufficient.
B:Statement 2 ALONE is sufficient to answer the question, but statement 1 alone is NOT sufficient.
C:BOTH statements 1 and 2 TOGETHER are sufficient to answer the question, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
D:Each statement ALONE is sufficient to answer the question.
E:Statement 1 and 2 TOGETHER are NOT sufficient to answer the question.
参考答案及共享解析

共享解析来源为网络权威资源、GMAT高分考生等; 如有疑问,欢迎在评论区提问与讨论
本题耗时:
已选答案:
正确答案:
A:Statement 1 ALONE is sufficient to answer the question, but statement 2 alone is NOT sufficient.
权威答案解析正在整理中,即将上线。


题目来源
Magoosh